wtorek, 25 stycznia 2011

Zaparcia w ciąży


Problem zaparcia w ciąży to niemal powszechne zjawisko. Cierpi na nie wiele kobiet spodziewających się dziecka. Wpływ na ten stan ma kilka elementów.  Przede wszystkim jako główny tego powód wymienia się wzrost poziomu hormonów w organizmie. Takie zjawisko determinuje znaczne rozluźnienie mięśni jelit, przez co pracują one nie tak regularnie, jak powinny. Duże znaczenie ma także to, że pod wpływem rozwoju ciąży, rozmiar zmienia macica i zaczyna ona powodować znaczny ucisk. Niestety niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że dużą część takich trudności można prosto pokonać. 

Zwłaszcza radykalnie zmienić trzeba sposób odżywiania się, bo to może być czynnik, odpowiedzialny w największym zakresie za zaparcia. Dobra dieta w ciąży to przede wszystkim dieta zdrowa, czyli taka, która zawiera duże ilości błonnika, surowe owoce i warzywa oraz odpowiednio dużo wody.( przeczytaj - zaparcia  dieta)

Znaczenie ma także sposób, w jaki pokarmy są spożywane. Jeśli jemy szybko, na stojąco, w stresie ma to olbrzymi wpływ na późniejsze problemy z prawidłowym wypróżnianiem się. Posiłki trzeba przyjmować regularnie, w niewielkich ilościach, powoli je przeżuwać w odpowiednim do tego przeznaczonym miejscu. Kobietom w ciąży poleca się także wprowadzenie do codziennego menu pewnych ilości otrębów pszennych, które skutecznie rozmiękczą kał i pomogą w jego wydaleniu. Kobiety w ciąży powinny przy tym nie zapominać o kondycji fizycznej. Pomocne będzie podejmowanie ćwiczeń, lub choćby zwykle codzienne spacery zmuszające organizm do większego wysiłku.  Znaczenie dla występowania zaparć i wzdęć ma także życie w stresie i ciągłe denerwowanie się. Nie sprzyja to ani dziecku ani przyszłej matce.  Należy o tym pamiętać sięgając po niezdrowe jedzenie lub odżywiając się całkowicie nierozsądnie. Bo w konsekwencji tego cierpimy już nie tylko my sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz